Eyvah Düğün Günüm Yaklaştı! | Vera Event - Yurtdışında Düğün
Skip to content

Eyvah Düğün Günüm Yaklaştı!

11 Kasım, 2015

EYVAH DÜĞÜN GÜNÜM YAKLAŞTI

Çok uzun süredir bana gelen sorular nedeniyle yazmak istediğim bir blog konusuydu bu. Bugüne kısmetmiş. 2012 yılında gelin olacak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum.

Son 3 yıldır özellikle de düğünlerin çok olduğu yaz aylarında gelinlerle geçiriyorum zamanımı. Ne mi yapıyorum tabiki fotograf çekiyorum.

Aslında sadece fotoğraf çekmiyorum. O günü onlarla yaşıyorum. Gelinleri yediriyorum içiriyorum, sakinleştiriyorum. Sonra tüm gün bittiğinde o imzayı attığı anda onlara gülümsüyorum. Bundan 4.5 yıl önce evlenirken hissettiğim şeyi, heyecanı hissediyorum. Eşime “evet” dediğimde tüm gün ağzımda atan kalbim ” evet ” dediğim dakikalarda normal düzeye indiğini hissediyorum.
Düğün Fotoğrafçılarının daha doğrusu An fotoğrafçılarının sık sık söylediği bir şeydir bu aslında. “Ben size koçluk yapıyorum o gün”.
Evet öyle yapıyoruz. Düğün gününe kadar “Burçin Hanım” Düğün sonunda ise ” Burçin’ciğim yetiş ” dediğiniz ince çizgideyiz….
Gelinler çoğunlukla ( düğün bahar ya da yaz aylarında ise ) Sonbahar veya kış aylarında mail atarak ya da telefon ederek tanışırlar bizlerle. Herşey karşılıklı örtüşüyorsa düğün günü sabah kuaförde buluşuruz onlarla.
Öncesinden tanışmak isteyen olursa ( ki ben çok memnun oluyorum bu duruma ) studyoda onlara bir kahve ikram eder önceki çalışmaları gösteririm.
Düğün günü sabah kuaförde başlar tüm macera. Orada şekillenir tüm plan. İstenildiği gibi mi gidecek, yoksa bir kaç saatlik gecikmeler mi olacak diye.
Kuaför sonrası bazı gelenek düşkünü ailelerin isteği üzerine evde giyinir gelinler. ( bunlar en sevdiğim anlardır benim ) Sonra gelin alma olur davullu zurnalı. Bir konvoy eşliğinde çekim yapılacak ve önceden belirlenen mekana gidilir. Bir saatlik dış çekim sonrası düğün mekanına ulaşılır.
Canım İstanbul’umun insanlarının ürettiği kurallar ( artık şehir dışı çekimler için de var ) aşılırsa mekanda da çekim yapılır. İster ilk dansa kadar isterseniz gece sonuna kadar.
İşte, an fotoğrafçılarının yaptığı budur.

Bu blog yazısında asıl anlatmak istediklerimi ise sona bıraktım. Bir yazıyı nasıl okumayı seviyorsam öyle yazmak istedim. O nedenle sondaki önerilerim madde madde.

Yurtdışı Düğün Fotoğrafçısı

Düğün Öncesi ve Düğün Günümde Nelere Dikkat Etmeliyim

1) Bir gece öncesi : Uykusuzluk sinir yapar insanda. Bir gece önce bekarlığa veda yapılmaz kızlar. O nedenle bir gece öncesi ailecek tv karşısında meyve yiyerek ve sohbet edip hatıraları deşerek geçirin. Fakat fazla ağlamayın ertesi güne şiş gözler istemeyiz!

2) Düğün hazırlıkları sırasında kesinlikle ve kesinlikle kuaför ve makyözünüzle konuşun. Mümkünse önceden bir deneme saç makyaj yaptırın ki o gün bir süprizle karşılaşmayalım.

3) Asla ve asla kuaförünüzün “seni yarım saatte hazırlarım ben” lafına inanmayın. Düğün günü denen gün, erken başlar. Vakit kalırsa dinlenceye geçilir. Kuaföre en geç sabah 9.30 da gidin. ( akşam en erken 7-8 gibi düğünü olan gelinler için bu öneri)

4) Altın kuralı açıklıyorum! Organizasyonla siz veya müstakbel eşiniz değil bir aile yakını ilgilensin. ( Bu işi en iyi kardeşler yapıyor )Son gün sürekli çalan telefon sizin sadece sinirlerinizi gerecektir.

5) Mutlaka sabah kahvaltı yapın. Vakit yoksa kuaför saçınızı yaparken bir tost yiyebilirsiniz. Unutmayın akşam ki ev sahibi sizsiniz ve o eşsiz menu sizin için değil.

6) Sizinle birlikte hareket edecek bir arkadaşınız olsun yannızda. Ve mümkünse bu arkadaş panik atak bir arkadaş olmasın.

7) Saçlarınızı topuz yaptırıyorsanız duvakla onu sarıp sarmalamayın. 2 satte uğraşılıp yapılan bu saçı bir örtüyle örtüp gizlemenin gerçekten hiçbir anlamı olmuyor.

8) Makjözünüze güvenin. Onu siz seçtiniz ve sizin beğenmediğiniz bir makyajı asla yapmayacaktır. Fakat yaptığınız makyajın bir gece makyajı olduğunu da unutmayın. ( normalde makyaj yapmayan kızlar hep abartılı bulurlar makyajlarını).

Gelin Makyajı

9) Altın kurallardan biri daha : Asla simli, allı güllü pullar serpiştirmeyin yüzünüze. Bunlar fotoğrafta çok parlar.

10) Vakit nakittir diyerek işiniz bitince, kuaförde işi bitmeyen aile yakınlarını beklemeyin. Eve geçilecekse siz yol almaya başlayın.

11) Eve vardığınızda ilk olarak açlık durumunuzu analiz edin. Gelinliği giymeden önce mutlaka tuvalete girin. Bunları yaptıysanız gelinlikle tuvalet ihtiyacı duyacağım endişesini bir kenara bırakın. Çünkü biz size yardımcı olmak için oradayız.

12) Eğer gerginseniz bir iki kadeh bir şeyler içebilirsiniz ama asla zil zurna sarhoş olmayın. O günü herkes gibi siz de hatırlamak istiyorsunuz unutmayın!

13) Gelinliklerin % 90 ı alttan giymek için tasarlanmıştır. Aile bireylerinin bu konuda iddalarına kulak asmayın.

14) Müstakbel eşinizin zamanında sizi alabilmesi için onu tüm gün boyunca ara ara arayın. Onların evden çıkş saatini önceden belirleyin.

15) Hazırlık aşamasında, düğün esnasında ya da takı töreninde yaşanan herşey o anlıktır. Küçük lafların canınızı sıkmasına izin vermeyin. Unutmayın bunları hepimiz yaşadık.

16) Dış mekan çekimi istiyorsanız bu çekim için minimum 1 saat ayırın. 1 saat için sadece bir mekanda çekim yapacağımızı bilmelisiniz. Gelinlikle yol almamızın hem sizin için hem bizim için zor olduğunu bilin.

17) Dış çekime ailelerde katılacaksa bu sayının 10 kişiyi geçmemesi gerektiğini onlarla da paylaşın. Çünkü mekan fotoğrafçıları zaten düğünde onları bol bol çekecek önemli olan sizin eşinizle olan özel çekiminiz.

Yurdışı Düğün Fotoğrafçısı

18) En büyük tedirginlik beylerin de katıldığı dış mekan çekimi. Neden mi? Çünkü 3 yıldır belki bir belki de iki tane damat gördüm fotoğraf çekilmekten keyif alan Bunu sorun etmeyin kızlar! Beyler albümü eline aldığında eşe dosta şunu der ” ne yakışıklı adamım ben. Ne güzel çıkmışım değil mi? ” Bizler size gerginlik yaratmak için değil sizi rahatlatıp, akşam temiz bir kafayla eğlenin diye yanınızdayız.

19) Babet giyin! Giymiyorsanızda yanınzda bulundurun! yoksa benim gibi ilk dans sonrası tüm gece çıplak ayak dans edersiniz.

20) Takılar kimde kalacak kaygısı : Çok hassas bir konu bir kasa alın basit anahtarı olan kilitlenebilir bir kasa. Takı töreninden sonra içine koyun herşeyi. kilitleyin anahtarı boynunuza asın. Artık kim alırsa alsın kasayı. Polemikten uzak durun!

21) Ayağına basın! : Çekinmeyin basın! Adettendir.

22) Dış mekanda fotoğraf çekimi için önceden araştırma yapın. Gerekli iznleri alın. Bunu fotoğrafçınıza bırakmayın. Bırakırsanızda düğün günü o da olsun bu da olsun demeyin.

23) TARLATAN : lütfen giymeyin. En azında çekimde giymeyin! Kendinizden daha ağır bir gelinliği taşımaya niyetiniz varsa mutlaka pazarda üç beş saat hamallık stajı yapın. İnanın denedim çok zor.

24) Araştırmacı ruh : beğendiğiniz düğün fotoğraflarını ara ara bilgisayarınıza kaydedin. Aynısını istemek emeğe saygısızlık olur tabiki ama fotoğraf baktıkça poz verme yeteneğiz gelişecektir.

25) Düğün pastanız için tasarımı göz önünde tutarken tadından ödün vermeyin.

26) Düğün mekanına bir yıl önce karar verin ve anlaşmayı bir yıl önce yapın. Bütçe kısıtı olanlar için faydali bir bilgi.

27) Düğün müzikleriniz için bir orkestra yoksa hazırlayacağınız dvd yi en geç bir ay önce tamamlayın. Mutlaka yedek alın. Mekana vermeden önce kendi bilgisayarınızda kontrol edin.

28) İlk dansınız için acıklı bir aşk şarkısı seçmeyin. Aşkı anlatan eğlenceli şarkılarda var.

29 ) Gelin çiçeğinizi saklamak istiyorsanız atacağınız çiçeği de hazırlayın. “Geri verin saklayacağım” demek ayıp olabilir.

30 ) Düğün organizasyonunuzu abarmayın. Herşeyi istemeyin. Tek bir konsept üzerinde giden düğünleri tercih edin.

31) Nikah şekeriniz için çok para harcamayın. Kimsenin böyle bir koleksiyonu olduğunu düşünmüyorum. Onun için bir fidan da siz dikin.

32) Oturma planını düğün günü asla siz yapmayın. Hele ki düğün 500 kişi üzerindeyse tüm güne dair hatırlayacağınız tek anı da kağıtlar üzerine çizilmiş masalar ve konuk isimleri olacaktır.

33) Unutmayın! O gün herkesi mutlu etmek imkansızdır. Önemli olan sizin mutluluğunuz. Küçük aksaklıklara takılı kalmayın.

Gelin ve Damat

Bunlara ek olarak beylerin kulağına fısıldayacağınız önerilerimde var!

1) Beyler evet haklısınız bugün “gelin günü” bunu kafanıza takmayın.

2) Vakit size cömert davranıyor olabilir siz vaktinizi doğru değerlendirin.

4) Sizin de kıyafetiniz önemli ve değerli bir gün öncesinde ütü kontrolü yapın.

5) Siz bu işi nakliyat kısmındasınız. Eşyaları taşırken arabada ya da evde unutmayın. Sonu hiç hayırlı olmuyor.

6) Gelin arabasını, İstanbul da evleniyorsanız süslemeyin. Gerçekten bu inanılmaz tehlikeli.

7) Gelin Çiçeğini allah rızası için sabahın köründe yaptırıp bize teslim edin. Çünkü gelinler bütün gün o çiçeği merak ediyor.

Gelin Çiçeği

8) Sizin de mutlaka yakın arkadaşlarınız vardır. Birini o gün size eşlik etmesi için kandırın. Gerekirse bir yemek sözü verin.

9) Gelinlerimin kalbini o gün kırmayın. Ertesi gün o sinir bozucu detayları gülerek konuşuyor olacaksınız.

10) Lütfen ama lütfen gelin evine gelecekseniz vakitlice çıkın. Geçikmeler sizin suçunuz değil ama evdeki her kadın bu konuda tehlike teşkil ediyor. Bunun koordinasyonu size ait.

11) Araba da mutlaka bir şemsiye bulundurun. Gelinimiz ıslansın istemeyiz.

12) Çekim sırasında ( ki sizi fotoğraf çekimine çok uzun süre dahil etmiyoruz ) ufflayıp puflamayın. Unutmayın bunlar gecmişten geleceğe taşınan somut hatıralar..

13) Tüm gerginliğin ilk danstan sonra biteceğini aklınızdan çıkarmayın.

14) Eşinizi öpmekten çekinmeyin. Ona sık sık ne kadar güzel olduğunu söyleyin.

Gelin Ve Damat

Son olarak; Fotoğraflarınıza değer verin. tüm bu organizasyon içinde en önemli şeyin o kareler olduğunu unutmayın

An uçar gider, fotoğraf hep sizinle kalır… fotoğrafın değerini ve ederini siz belirlemeye çalışmayın.

Tüm evlenecek çiftlere mutluluklar dilerim…
Kaynak: Burcin Cobanoglu

Recommended